Stator Honda CMX250 Rebel OEM 31120-KEN-671
Reference
CARMS010-103828
5-7 Days (3 Items)
Stator
Honda CMX250 Rebel 1996-2016
OEM 31120-KEN-671
Dimensions :
Interior diameter : 35 mm
Exterior diameter : 93 mm
Thickness : 18 mm
Length of wires stator to grommet : 150 mm
Length of wires grommet to plug : 800 mm
Length of pickup coil's wire to grommet : 120 mm
Other specifications :
Number of wires : 6
Number of plugs : 2
Number of pins : 6
Wire to wire resistance :
Alternator : Between Each Yellow = 0.4 ohms +-20%
Pickup : Green/White to Blue/White = 125 ohms +-20%
Source : Black/Red to Ground = 200 ohms +-20%