Stator Honda CMX250 Rebel CB250 Nighthawk OEM 31120-KBG-004
Reference
CARMS010-103816
5-7 Days (2 Items)
Stator
2008 Honda CB 250 Nighthawk
2007 Honda CB 250 Nighthawk
OEM 31120-KBG-004
Dimensions :
Interior diameter : 35 mm
Exterior diameter : 93 mm
Thickness : 18 mm
Length of wires stator to grommet : 120 mm
Length of wires grommet to plug : 760 mm
Other specifications :
Number of wires : 6
Number of plugs : 4
Number of pins : 6
Wire to wire resistance :
Alternator : Between Each Yellow = 0.4 ohms +-20%
Source : Black/Red to Ground = 200 ohms +-20%